Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
TELEFON DOLANDIRICILIĞINA DİKKAT
 


TELEFON DOLANDIRICILIĞINA DİKKAT

             Günümüzde geleneksel suç türleri gelişen teknolojiyle birlikte değişim göstermektedir. Dolandırıcılık da bu süreçte değişim gösteren bir suç türüdür. Özellikle cep telefonlarının yaygın olarak kullanıldığı ülkemizde dolandırıcılar, vatandaşlarımızı cep telefonları ile arayarak, kendilerini polis veya savcı olarak tanıtıp, vatandaşlarımızdan terör örgütü ile bağlantılı olduklarını iddia edip korkutarak para talep etmektedirler veya farklı firmaların özendirme amaçlı yaptığı kampanyaları konu alan ödüller kazanıldığı şeklinde kontör ya da para talebinde bulunmaktadırlar.

             Emniyet Genel Müdürlüğü diğer suçlarda olduğu gibi telefonla dolandırıcılık olaylarına karşı da vatandaşlarımızı bilgilendirmeye devam etmektedir. Bu kapsamda, EGM tarafından cep telefonlarına belli aralıklarla “Sizi arayarak kendilerini kamu görevlisi olarak tanıtan ve çeşitli bahanelerle kontör göndermenizi isteyen kişilere itibar etmeyiniz. “Hiçbir Polis, Savcı ve Kamu Görevlisi sizi arayarak para veya kontör talep etmez. Bu amaçla arandığınızda derhal telefonu kapatıp 155’i arayın.www.asayis.pol.tr” şeklindeki bilgilendirme ve uyarı mesajları gönderilmektedir.

             Özellikle Toplum Destekli Polislik (TDP) Şube Müdürlüğü personeli tarafından halkın yoğun olduğu yerlerde bilgilendirici broşürler dağıtılmakta, afişler asılmakta ve stickerlar yapıştırılmaktadır.

            İlimiz Asayiş Şube Müdürlüğümüz ekiplerince de bu tür suçların önlenmesi amacıyla Banka veya PTT güvenlik görevlileri sık sık uyarılmakta, bu tip olayların önlenmesi konusunda duyarlı hale getirilmekle birlikte dolandırıcılık olaylarının mağduru olan birçok vatandaşın dolandırılmasının önüne geçilerek paraların hesaba yatırılması engellenmiş, birçok olayda da dolandırıcılık olayı mağduru olan şahsın hesaba yatırmış olduğu para, dolandırıcı şahıs ya da şahıslar tarafından çekilmeden, Banka veya PTT yetkilileri ile görüşülerek hesabın bloke olması sağlanmıştır. Ayrıca başka illerden gelerek ilimizde dolandırıcılık yaptığı tespit edilen 4 şahıs yakalanarak adli makamlara teslim edilmiştir.       

             Yapılan bilgilendirme çalışmaları ve konunun medyada sıkça işlenmesi sonucunda da, 2014 yılı olay sayılarının, 2013 yılına göre yaklaşık %50 oranında azaldığı tespit edilmiştir.

      Bu bağlamda aşağıda yer alan hususların vatandaşlarımız tarafından bilinmesinde fayda bulunmaktadır:

           Adli mercilerimiz ve kolluk kuvvetlerimiz ( Polis ve Jandarma ) hiçbir şekilde vatandaştan para talep etmezler.

 Operasyonel bir faaliyet içerisine halkımız hiçbir şekilde dâhil edilemez.

Halkımızın herhangi bir konu ile ilgili bilgisine ihtiyaç duyulduğunda, telefonla ulaşılsa bile muhakkak suretle ya şahsın ikametinde, işyerinde ya da polis, jandarma karakolunda yüz yüze görüşülür.

            Vatandaşlarımız dolandırıcıların sıklıkla kullanmış olduğu yöntemler olan “ hesabınızda bloke var, vergi borcunuz var ” gibi kelimelere itibar etmemeli, hiç kimseye kimlik bilgileri, TC kimlik numaraları, hesap numaraları ve banka kartı şifrelerini vermemelidirler.

 Kaynağını bilmedikleri hiçbir havale ve EFT’ yi kabul etmemelidirler.

          Dolandırıcılık maksadıyla kendilerine polis veya savcı süsü vererek yapılan aramalarda polis telsizi sesi duysalar bile itibar etmemelidirler.

 Vatandaşlarımız bu tarzda bir yaklaşım içerisinde bulunan şahıslar hakkında en yakın kolluk kuvvetlerine gitmeli veya 155-156’yı arayarak bilgi vermelidirler.

            Tüm halkımızın dikkatine sunulur.


 
 
  • Polis Radyosu
  • Kurumsal E-Posta
  • Polsan
  • Emniyet Teşkilati Mensupları Hanımları Yardımlaşma Derneği
  • İçişleri Bakanlığı
  • BİMER
  • KGYS