Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Hırsızlıkla Mücadelede Alınacak Tedbirler
BİLİNEN HIRSIZLIK ÇEŞİTLERİ
      Yankesicilik: Belediye ve özel halk otobüslerinde, otogar, tren garı havayolu terminalleri, pazarlarda, alışveriş yerlerinde, kalabalık arasında dalgınlığınızdan istifadeyle bir ve birden fazla kişi tarafından ceplerinizden veya çantanızdan paralarınızın çalınması olayıdır.

      Tırnakçılık: Para bozdurmak için başvuran ve genellikle turist rolü yapan kişilerin kasanızdan veya tezgah üzerine çıkarttığınız paraların içerisinden karıştırmak suretiyle dalgınlığınızdan istifade ederek bir miktar para çalma olayıdır.

      Muslukçuluk: Cami şadırvanlarında abdest alınırken askıya asılan elbiselerin ceplerinden para çalma olayına 'muslukçuluk' denir.

      Falcılık: Çeşitli ihtiyaç beyanıyla ikametgahınıza ihtiyaç gidermek için gelen bazı bayanların sizin zaaflarınızdan faydalanarak falınıza bakmak istediğini, falınıza bakmak istemesi, falınızın daha iyi çıkabilmesi için mücevherlerinizi kullanmak istemesi ve sizin dalgınlığınızdan istifade ederek bu altınlarınızı çalması olasıdır.

      Dolandırıcılık: İyi niyetinizden istifade edilerek hile ve desiseyle para ve eşyalarınızın alınması olayı dolandırıcılıktır.

      Banka, postane ve vergi dairelerine para yatırmanıza yardımcı olacağını söyleyip parayı elinizden alan, sizi de pul almak için yanından uzaklaştırmak isteyen kötü niyetli kişiye güvenmeyin.

      Emekliler; bankadan ikramiyelerini aldıktan sonra yanlarına gelen ve bankada görevli olduğunu, yanlış ödeme yapıldığını, paranın eksik kalan kısmını ödemesi için bankaya gelinmesini isteyen ve kendilerini pul alma bahanesiyle uzaklaştırmaya çalışana inanmamalıdırlar.

      Dükkanınıza gelerek bozuk para ihtiyacınızın olup olmadığını soran kişilere inanmayın. Ayrıca, doktor olduğunu söyleyerek size ücretsiz tedavi öneren ve buna karşılık bir miktar para isteyen kişilere inanmayın.

      Gümrük Muhafaza Memuru kisvesiyle gümrükten ucuz fiyatla mal alacağını vaat eden şahıslara inanmayın.

      Alınacak Basit Ama Etkili Önlemler 

      Evlerinizin birinci, ikinci kat balkon ve pencerelerinin kilitlerinin sağlam ve demir olmasına,
Kapılarda çift kilit bulundurup geceleri kapı arkalarına emniyet zinciri takılmasına,

      Evlerinizi kısa süreli olarak terk edeceğiniz zaman bilhassa geceleri bir lambanın yanık kalmasına, Apartman kapılarının muntazam ve sağlam olması, gerektiğinde zil tertibatı takılması,

      Apartman yöneticisi tarafından apartmanın kapıcısının dikkati çekilerek apartmana giren yabancı şahısların takip edilmesi, Sokak lambalarının yanık vaziyette tutulmasına, İşyerinizin kapılarına sağlam kilit takılmasına ve camlarının demirli kepenkler ile muhafaza altına alınmasına,

      Mahallenizdeki şüpheli şahısları her an 155 numaralı telefona ihbarda bulunmaya,

      İşe alacağınız şahıslar hakkında ön bilgi sahibi olmak için geçmişleri hakkında bilgi toplamaya, herhangi bir olay vukuunda en yakın bölge karakoluna bilgi vererek görevli isteyip, olay yerinin incelenmesinin sağlanmasına, görevliler olay yerini tetkik edinceye kadar olay yerinin muhafaza altına alınmasına özen gösterin.

      Otolarınızı herhangi bir nedenden dolayı park etmek zorunda kaldığınızda aşağıdaki önlemlere uymaya çalışın. Basit gibi görünen önlemlerin; kazançlarınızın başkaları tarafından çalınmamasında çok etkili önlemler olduğunu göreceksiniz.

      Oto park edildiğinde, oto içerisinde ehliyet, ruhsat, para ve kıymetli evrak bulundurulmamalı,

      Otoların ön ve arka bölümlerinde dışarıdan bakınca ilgi çekici eşyalar bulundurulmamalı,

      Otolara hırsızlık olaylarına karşı bir önlem olarak alarm tertibatı taktırmalı.
  
 
  • Polis Radyosu
  • Kurumsal E-Posta
  • Polsan
  • Emniyet Teşkilati Mensupları Hanımları Yardımlaşma Derneği
  • İçişleri Bakanlığı
  • BİMER
  • KGYS